Wyznaczać cele… czy naprawdę wszystko musi być takie zaplanowane?

Wiele osób myśli o tym, co chce osiągnąć, czasem nawet próbuje zrobić coś w tym kierunku… ale gdzieś po drodze to życzeniowe myślenie się rozmywa, znika motywacja, a to wszystko przez to, że nie wyznaczyli sobie poprawnie celu, nie utrzymali wysokiego poziomu motywacji i nie zaczęli działać. Większość osób w ten sposób marnuje swój potencjał i tylko nieliczni świadomie podejmują wysiłek, aby zmienić to, co im nie odpowiada.

Możesz płynąć z prądem i biernie godzić się na to, co przyniesie życie albo możesz dążyć do stworzenia sobie takich warunków, o jakich marzysz. Warto budować solidne podstawy w tych sferach życia, które są jego sednem, które sprawiają, że nabiera ono wyjątkowego sensu. Gdy zaczniesz wyznaczać cele i je realizować, to zyskasz pełną kontrolę nad swoim życiem oraz zaczniesz odczuwać niesamowitą satysfakcję.

Zdrowie i sprawność fizyczna

Co znaczy wyznaczać sobie cele w kontekście zdrowia? Wiele osób w obliczu pogorszenia stanu zdrowia czy niezadowolenia ze swojej sylwetki postanawia coś zmienić… i na tym zwykle się kończy. Wieloletnie zaniedbania, lenistwo i skupienie się np. tylko na pracy nie sprzyja podjęciu decyzji o działaniu. Możesz jednak małymi krokami wyznaczyć sobie cel i zmienić nawyki żywieniowe, włączyć aktywność fizyczną i wpisać w kalendarz badania, które będziesz profilaktycznie powtarzać.

Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie utrzymać motywacji, nie porywaj się z motyką na słońce, wyznacz sobie mniejsze i mierzalne cele. Łatwiej będzie Ci w nich wytrwać i nie zniechęcić się po drodze. I pamiętaj, nawet jeśli powinie Ci się noga, to nie poddawaj się, nie porzucaj celu, tylko idź dalej.

Przyjaciele i rodzina

Żyjemy w czasach, w których samotność odbiera nam najwięcej z radości życia, biegniemy za swoimi zawodowymi celami, ciągle chcemy więcej i lepiej, a gdzieś po drodze zaniedbujemy relacje. Żyjemy niby razem, ale jednak obok siebie. Nie musi tak być. Możesz sobie zaplanować, że np. X razy w tygodniu spędzisz czas ze znajomymi i rodziną, zadzwonisz do najbliższych, na których najbardziej Ci zależy. Niech to będzie naprawdę dobry jakościowo czas, czasem codzienne obowiązki mogą zaczekać, zrobisz je później, a czasu straconego z ludźmi, których kochasz, możesz już nie mieć okazji nadrobić. Właśnie w tej sferze najmniej osób decyzuje się wyznaczać cele, bo uważa, że wszystko ułoży się samo.

Miłość/partner/małżonek

W naszym zabieganym świecie znalezienie osoby, z którą spędzimy życie to nie lada wyzwanie, wymaga czasu, zaangażowania i bardzo dobrego planowania i określania, czego chcemy. Można wyznaczyć sobie cel, że znajdziemy taką osobę, a następnie bywać w różnych miejscach, poznawać nowych ludzi i pozostawać na nich otwartym.

Rozwój osobisty/duchowy

Rozwój osobisty to jeden z celów, który stał się niezwykle popularny w naszych czasach, chcemy być coraz lepsi, osiągać coraz większe sukcesy, realizować marzenia i czerpać z życia garściami. Żyjemy w czasach nieograniczonych możliwości i wielu szans, ale wyznaczając sobie cele w tej sferze, powinniśmy się skupić na tym, co jest zgodne z nami, z naszą hierarchią wartości. Nie da się zrobić wszystkiego, bo doba ma tylko 24 godziny, ale możemy dążyć do udoskonalania tego, co jest dla nas najważniejsze i na czym nam najbardziej zależy.

Zabawa/odpoczynek/rekreacja

Zachowanie zdrowego balansu w życiu jest bardzo ważne, więc nie zgub w swoich wszystkich dążeniach czasu na relaks. To bardzo ważne, bo właśnie wtedy ładujesz akumulatory do działania w innych obszarach.

Czy potrafisz wyobrazić sobie, że Twój telefon będzie działał bez regularnego podłączania do ładowarki? W końcu jego bateria całkiem się rozładuje i telefon się wyłączy. Wiesz o tym doskonale, dlatego masz przy sobie ładowarkę lub powerbank.

Jednak zapominasz czasem o tym, że człowiek również ma wewnętrzną bateryjkę, która się rozładowuje. Objawia się to spadkiem energii, problemami ze snem, skupieniem, a w końcu pojawia się depresja, myśli samobójcze (to właśnie ostrzeżenie o tym, że bateryjka się wyładowuje ‒ jak monit, że zostało 5% baterii w telefonie).

Środowisko/otoczenie

Być może i Ty jesteś jedną z tych osób, która pragnie znaczących zmian w swoim życiu. Pojawienie się zmian wymaga często podjęcia radykalnych działań, jak np. zmiana miejsca zamieszkania, odejście z etatu i założenie firmy, czy zmiana środowiska, bo stare otoczenie ciągnie nas w dół albo zupełnie nam już nie po drodze razem.

Na to, jakimi ludźmi się otaczamy też możemy mieć wpływ. Wystarczy wyznaczyć sobie cel, którym będzie chęć poznania osób, które chcemy mieć w naszym życiu i opisać, jakie mają być, gdzie możemy je poznać itp.

Kariera/praca

To sfera, w której najczęściej wyznaczamy sobie cele. Chcemy zmienić pracę, otworzyć firmę, ale bez dokładnego określenia, co tak naprawdę chcemy zmienić i osiągnąć, może się okazać, że mimo zmiany będzie tak jak wcześniej.

Jeśli chcesz zmienić pracę czy założyć firmę, odpowiedz sobie na pytanie „dlaczego”. Może chcesz więcej zarabiać, może chcesz zmienić branżę, środowisko, może chcesz się rozwijać itd. Zmiana to proces, który można zaplanować, ale trzeba jasno określić, co chce się osiągnąć.

Finanse – tu szczególnie warto wyznaczać cele

Być może już wiesz, a być może dopiero się o tym dowiesz, że samo zarabianie dla zarabiania nie ma większego sensu, za to ma sens to, co można za pieniądze kupić lub zrobić. Pieniądze nie są celem same w sobie. Gdy określasz cel „chcę więcej zarabiać”, to zwykle kryją się za nim prawdziwe cele, do których realizacji środkiem są właśnie pieniądze. I to właśnie te konkretne cele należy sobie wyznaczyć, np. „w 2020 r. chcę mieszkać z rodziną w 4-pokojowym domu pod miastem”. Gdy już masz skonkretyzowany cel, to łatwiej będzie Ci utrzymać wysoką motywację i łatwo wrócić na drogę do jego realizacji, gdy zdarzy Ci się zboczyć.

Podsumowanie

Wyznaczanie celów to bardzo ważna umiejętność, bo ma zastosowanie w całym naszym życiu we wszystkich sferach, a nie uczą tego ani w szkole, ani na studiach. Jest tak dlatego, że nikomu nie zależy na tym, abyś był świadomy i żebyś odnosił sukcesy. Ale nic straconego! Chcę, żebyś mógł się cieszyć zrealizowanymi celami, więc mam dla Ciebie coś, co Cię tego nauczy: więcej darmowych materiałów w temacie wyznaczanie celów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zostaw swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię