jezyk milosci

Czy znasz to wrażenie, gdy pomimo zapewnień partnera/partnerki o wielkiej miłości masz wrażenie, że coś nie gra? Że nie potraficie sobie pokazać tego, co naprawdę do siebie czujecie? Odpowiedzią na ten problem może być poznanie 5 głównych języków miłości, którymi posługują się ludzie. To wiedza ważna, zarówno dla osób w stałym związku jak i dla tych, które poszukują partnera. Ta wiedza napewno pomoże uratować potencjał wielu par, które nie potrafią sobie okazać miłości w taki sposób, aby obie strony mogły odczuć ją w pełni.

Jaki jest Twój język miłości?

Gdy chodzi o budowanie związków oraz długotrwałych relacji ( również w rodzinie) warto zacząć od samoświadomości. Pierwszym krokiem do szczęśliwej miłości jest wiedza, świadoma lub nie, o tym, jak lubimy ją okazywać i jak chcemy aby nam ją okazywano.

Ta wiedza pozwala nam iść przez życie bez wielu wątpliwości i niepotrzebnych napięć. Dlatego chciałbym abyś w pierwszej kolejności skupił się/ skupiła się na poznaniu tego jaki jest Twój język miłości. Dopiero w następnym kroku na tym, jaki jest język miłości Twojego partnera, mamy, taty czy rodzeństwa.

Ile języków miłości warto znać?

Z mojego doświadczenia wynika, że warto znać wszystkie języki miłości, zwłaszcza 5 głównych, o których napisałem w dalszej części tego tekstu. Dlaczego wszystkie? Z trzech powodów.

Po pierwsze: nigdy nie wiesz jaki język miłości będzie miała osoba, którą spotkasz na swojej drodze.

Po drugie: warto wprowadzać w komunikacji inne języki miłości, niż te wiodące u Ciebie, czy Twojego partnera/partnerki. Takie eksperymentowanie bardzo Was zbliży no i da naprawdę wiele dobrej zabawy, bo na początku wyrażając miłość w innym języku możesz odczuwać lekki dyskomfort wynikający z wyjścia poza strefę komfortu, ale po chwili to minie.

Po trzecie: warto poznać wszystkie z tych dwóch wymienionych wcześniej powodów 😉

A tak poważnie. Gdy poznamy wszystkie języki miłości, to wiemy kiedy bliska nam osoba potrzebuje po prostu posiedzieć, coś z nami porobić, albo czy potrzebuje w danym momencie, aby ją przytulić.

Język miłości #1 Słowa

Ten język miłości polega na tym, że osoba, u której jest on wiodącym będzie wyrażała swoje uczucia poprzez słowa. Ale też będzie chciała aby jej w ten sposób okazywać uczucia, ponieważ dla niej jest to oczywiste, że miłości wyraża się poprzez miłe słowa i zapewnienia.

Taka osoba będzie często mówić Tobie miłe słowa, ale równie często będzie ich od Ciebie oczekiwać. Dla niej nie jest oczywiste, że jak wspólnie spędzacie czas, czy to, że cały czas się przytulacie… że to wyrażanie miłości. Taka osoba potrzebuje Twoich komplementów, po wspólnej randce będzie chciała usłyszeć „ ale świetnie się z Tobą bawiłem, powtórzmy to jak najszybciej”.

Taka osoba z dużym prawdopodobieństwem wymyśli jakieś słodkie przezwisko, którym będzie się do Ciebie zwracać, gdy będziecie sami.

Język miłości #2 Czas

Dla osoby, której językiem miłości jest czas możecie spędzać ze sobą całe dnie.

Każdą wolną chwilę. Jednak ten wspólny czas powinien być całkowicie skoncentrowany na tej osobie. Wspólny czas to nie czas, gdy jedna osoba siedzi przy komputerze, a druga po drugiej stronie pokoju na kanapie.

Wspólny czas to momenty, gdy jesteście skoncentrowani tylko na sobie i siedzicie nie dalej niż 2 metry od siebie. Osoba, która wyraża i odbiera uczucia za pomocą języka czasu potrzebuje wspólnych spacerów, wspólnego wyjścia na lunch czy na kawę.

Wspólnego oglądania filmu czy.. wyjazdu nad morze lub w góry, gdzie jesteście tylko Wy. Ten język bardzo dobrze widać już u dzieci, które największą radość czerpią ze wspólnej zabawy z rodzicami oraz bliskimi osobami.

Język miłości #3 Prezenty i niespodzianki

Ten język również można zauważyć już u dzieci. Wolą one same poszukiwać skarbów takich jak kamienie, muszelki, czy patyki, a następnie przynosić je do domu i obdarowywać nimi swoich najbliższych.

Gdy dorastają chętnie rysują laurki, które wręczają przy każdej specjalnej okazji. Im dalej tym bardziej ewoluuje ta postawa. Liściki miłosne, piękne zestawy z czekoladkami… przywożone prezenty z każdego wyjazdu.

To dla większości osób po prostu miłe gesty, jednak dla osób, dla których językiem miłości są prezenty będzie to namacalnym dowodem na wielkie uczucie. Taka osoba, która od dziecka dawała prezenty będzie świetnie potrafiła dopasować prezent dla osoby.

Mężczyzna wracając z zakupów czy pracy kupi kobiecie kwiatek, a kobieta facetowi piwo. Oczywiście mocno uogólniam, ale chodzi o takie właśnie drobne, codzienne gesty.

Ja osobiście też doświadczyłem piękna relacji z osobą, która potrafiła przygotować dla mnie niesamowite niespodzianki. Mam całą kolekcję ręcznie rysowanych jeży, które zawsze miały dla mnie jakiś komunikat.

Tym, który najbardziej zapadł mi w pamięć jest jeż, który śpiewa moją ulubioną piosenkę, ale po swojemu „Jeżcze w zielone gramy”. Te słowa nawiązują do utwory Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”. Jest to utwór, którego słucham, gdy potrzebuję szybko poprawić sobie humor.

Zresztą. Mam całą kolekcję historyjek z jeżem w mojej magicznej szufladzie, gdzie trzymam wszystkie ważne dla mnie rzeczy.

Język miłości #4 Przysługi

Ten język przejawia się przez codzienne pomaganie w najdrobniejszych czynnościach.

Taka osoba pomoże Ci przynieść zakupy, z radością wyrzuci śmieci.

Taka osoba będzie również starała się wrócić z pracy przed swoim partnerem, aby przygotować wspólny posiłek.

Jeden z moich kolegów jest w związku z kobietą, której język miłości to przysługi i mnie osobiście zawsze wzrusza jak słyszę o tym, że potrafi ona pół dnia gotować, aby mogli razem zjeść kolację. Albo jak przywozi mu do pracy w weekendy posiłki, które sama ugotowała.

Z kolei jego język miłości to czas, więc sam fakt, że ona przyjeżdża i z nim jest powoduje, że są jedną z bardziej szczęśliwych par jakie znamy. Serio.

Język miłości #5 Dotyk

To język, w którym osoba wyraża swoje uczucia poprzez przytulanie, dotykanie, pocałunki… i chodź często może to mieć związek z bardzo namiętnymi zakończeniami, to nie należy spłycać tej formy wyrażania uczuć, czy też znacznie jej pogłębiać.

Dla osoby, której językiem miłości jest dotyk najlepszym dowodem uczuć jest bliskość wyrażana dotykiem, wspólnym chodzeniem za rękę ( zobacz jak fajnie może to działać z partnerem, dla którego językiem jest czas – jedna osoba czerpie radość ze wspólnego spaceru, a druga ze wspólnego spaceru za rękę).

Wiedza o językach miłości to coś pięknego i coś, co chciałbym znać o wiele wcześniej.

Druga połówka osoby o języku Dotyk będzie zawsze dopieszczona, wycałowana, wyprzytulana, będzie otrzymywać małe gesty zawsze, gdy tylko będzie ku temu jakaś okazja.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po lekturze tego postu rozumiesz już jaki jest język Twojej miłości. Dzięki temu możesz poznać siebie lepiej i lepiej komunikować swoje potrzeby. Z pewnością widzisz również jaki jest język Twojego partnera i myślę, że ta świadomość pomoże Ci doceniać jej lub jego starania.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zostaw swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię